RKW Pomorskie
logo

Kolejna petycja do Rady Miasta Lębork

                                                                                                       Rada Miasta Lębork

                                                                                                       ul. Armii Krajowej  14

                                                                                                       84-300 Lębork

 

                                                      Petycja

 

Wnoszący : Jacek Karcz  

Szanowni Państwo Radni,

 

Chciałbym wnieść w tej petycji wnioski, które na pewno popierają wszyscy mieszkańcy Lęborka.

Chodzi mi o ostateczne, poprawne i porządkowe zakończenie oznakowania ulic, placów i skwerów w naszym mieście. Pochwalmy się w końcu przed gośćmi, którzy chcą odwiedzać Lębork, że jesteśmy na to w pełni przygotowani. Do oznakowań dorzuciłbym jeszcze nazewnictwo naszych mostów, bo to tez są punkty orientacji, ale również mogą one być wzmianką historyczną, dotyczącą znanych postaci czy wydarzeń. Na terenie osiedli willowych sposób oznakowań został wybrany i zastosowany z konieczności  jedyny jaki był możliwy tam, gdzie płot jest najdalej wysuniętym punktem przy skrzyżowaniu ulic. I w tym przypadku miasto jest, myślę, dobrze oznakowane. Jeśli są miejsca w takich okolicach jeszcze nieoznakowane, to należy to jeszcze przed sezonem uzupełnić. Wiadomo, że na budynkach jednorodzinnych oznaczenia bywają niekompletne i czasem niewyraźne.

Największy problem jest tam, gdzie od skrzyżowania ulica zaczyna się budynkiem handlowym czy wielorodzinnym. Tradycja czy klasyka oznakowania w takich przypadkach nakazuje, a nawet zdrowy rozsądek, umieszczenia na pierwszym budynku od danego skrzyżowania, wchodząc czy wjeżdżając z każdego kierunku, po jednej i drugiej stronie danego odcinka ulicy umieścić tabliczkę z jej nazwą. Nie ma w Polsce miasta, w którym ten sposób ułatwienia orientacji byłby na 100% zrealizowany poprawnie i wyczerpująco. Czy w takim niedużym mieście jakim jest Lębork jest to naprawdę niemożliwe, czy może jest to po prostu bagatelizowane przez UM, jako sprawa niewarta zachodu? Nauczmy się w końcu doprowadzać rozpoczęte prace doprowadzać do końca.

Są w mieście piękne tereny zielone, upiększane cyklicznie, ale nie ma odpowiednich tablic ze skrótowym opisem opartym na znaczeniu poszczególnych nazw, przykład park im. Michalskiego, skwer im. Orła Białego, park im. Chrobrego, plac im Żwirki i Wigury, a nawet plac Pokoju i inne tego typu miejsca. Mam nadzieję, że skwer im. M. i L. Kaczyńskich po generalnym remoncie też zostanie odpowiednio oznakowany.

Wniosek mój jest krótki:

- wnioskuję o ostateczne zakończenie procesu właściwego oznakowania wszystkich ulic, skwerów, placów i parków w Lęborku i systematycznego uzupełniania oznakowań przy zmianie nazw tychże lub powstawania nowych traktów.

 

Jacek Karcz

Powiat - Gmina: 
Lębork